Články & návody

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková posuvná okna Havířov a okolí.

Zámkař Jan Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

Dokurzu.cz - Rekvalifikační kurzy a školení Brno.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno a okolí.

Karissa Corp SE - sádrokartonářské práce Brno a okolí.

NS Nábytek - vestavěné skříně na míru.

Otevreniauta.cz - nouzové otevírání aut v Brně.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečení domu Brno systémem Jablotron.

INVIDA - nábytek na míru Praha, České Budějovice a okolí.

Únik vody z bazénu


Máte svůj dům, kolem něj krásnou zahradu a taky bazén? Už se těšíte na letní horké počasí, kdy se dá koupat v bazénu prakticky celý den, ležet ve stínu nebo se opalovat a užívat si pohodu s rodinou? I když se dá šikovně udělaný a navíc zapuštěný bazén užívat celý rok, přeci jen v létě je to cachtání ve vodě tak jaksi lepší. Dá se u něj strávit celý den i noc, taková menší dovolená.

Ale i kolem takové idylky jsou starosti a nutná péče. Ráno u ranní kávičky si všimnete, že je v bazénu nějak míň vody, než by mělo asi být. Ano, voda se odpařuje hlavně přes den přirozeně, když je bazén odkrytý a navíc na něj svítí sluníčko. Nějakou vodu vycákají děti nebo veselí dospěláci. Někdy se jí může vycákat hodně… Ale večer jste vodu dopustili, zapuštěný bazén zakryli a dnes ráno je jí opět nějak málo? No nic, třeba jen náhoda. Ale co dělat, když se tato situace s dopouštěním, zakrytím a nižší hladinou vody bude opakovat? Asi máme problém! A měli bychom ho vyřešit, co nejdříve. Někde nám náš zapuštěný bazén teče!

Ale zachovejme chladnou hlavu, první řešení je velice jednoduché a maximálně účinné. Na trhu existují různé chytré fixní přípravky, které se aplikují přímo do vody v bazénu, kde cirkulují společně s vodou, působí na stěny bazénu i potrubí a zacelují trhliny až do velikosti cca 3 mm. Musíte si ale pohlídat, aby se přípravek nedostal do písku ve filtraci. Pokud voda přestane mizet, můžete si oddechnout. Máte vyhráno, problém vyřešen. Horší situace nastane, pokud voda stále mizí.

Filtrace

Tak jako každé zařízení spojené s vodu, tak i bazén má nějaké trubky, ventily, filtrace. V případě bazénu je to 6-cestný ventil. Nejčastější příčinou úniku bývá prasklé těsnění ve ventilu. Množství unikající vody záleží na tom, jak moc je těsnění ve ventilu poškozené. Může to být málo i hodně. Začíná to pozvolna a postupem času se to zhoršuje.
Jestli máte čističku níž, než je vodní hladina bazénu (někde v šachtě), tak tlak vody může být tak velký, že to bude protékat i při vypnuté filtraci. Můžete koupit nové těsnění do 6-cestného ventilu a vyměnit jej. Někdy jsou hrany uvnitř ventilu už tak opotřebené, že je potřeba koupit a vyměnit celý ventil.

Hledáme dál

Výměna těsnění nebo ventilu nepomohla a voda se ztrácí dál. Pak musíme i my hledat další možné úniky kolem bazénu. Zvlhla zeď kolem bazénu nebo se propadla dlažba nebo trávník? Začněte logicky hledat nejblíže poškozené oblasti, ale tady pozor, únik vody může být jinde, než se projevily jeho následky, klidně i na opačné straně bazénu, protože jak všichni víme, voda se dostane všude.
Takže nejblíže a od shora. Skimmer nebo-li hladinový sběrač nečistot. I ten má trubky, které mohou být poškozené a nebo může prasknout sám. Upusťte hladinu pod úroveň skimmeru a zkoumejte.
Pokud najdete povrchovou prasklinu na skimmeru a není moc velká, tak možná půjde zalepit speciálním lepidlem. Když to poteče trubkou pod skimmerem, tak nezbývá nic jiného, než skimmer z venkovní strany bazénu obkopat, osekat a dostat se pod něj až k trubce, která vede do filtru. Je to sice šílené, ale jinak to neopravíte. Jedině tak zjistíte, co se stalo a jak skimmer a trubky opravit. Mohou být prasklé nebo vypadené.


Další na řadě jsou trysky

Pak tady máme bazénové trysky (případně sání a výtlak masážních trysek). Když klesá hladina až pod trysky, tak bude potřeba kopat. Obnažte bazén zvenku a opatrně očistěte trubky kolem trysek, až na betonové těleso bazénu. Nejčastěji jsou prasklé trubky těsně u zdi bazénu v místě přechodu do betonu nebo je poškozený T-kus, který spojuje trubky mezi tryskami (pokud máte více jak jednu trysku). Pokud je prasklina těsně u betonu, tak můžete jemně obsekat beton kolem trubky (průchodky) a nalepit novou trubku hlouběji do tělesa bazénu. Pokud to nepůjde, tak musí ven celá tryska, komplet vyměnit a nalepit novou trubku.

Čím to ještě může být?

Prasklé trubky někde v zemi kolem bazénu. To je asi nejhorší možné, co nám bazén může udělat. Těžko identifikovatelný malér. Průsak se může projevit kdekoliv kolem bazénu, i když místo úniku je na druhé straně. Ale taky se nemusí projevit nikde, protože se voda vsakuje pod bazénem.
Tady je jediná rada. Udělat tlakovou zkoušku rozvodů, případně pozvat někoho s malou kamerou. Zkoušku dělat postupně podle větví - skimmer, trysky, výpusť. Když zjistíte, která větev teče, tak je potřeba kopat a hledat, kde je to prasklé. Když máte možnost natáhnout novou trubku, tak je to jednodušší. Nemusíte hledat díru v původní, prostě natáhněte novou. Ne vždy je to možné, ale stojí to za přemýšlení.

Další možné úniky vody

  • únik vody spodní výpustí bazénu
  • únik vody bazénovou fólií
  • únik vody přes bazénová světla
  • únik vody protiproudem
  • únik vody přes těsnění

Rada na závěr

Uvědomte si, že postupným odpouštěním vody klesá i tlak vody, takže únik při plně napuštěném bazénu může být větší, než když bazén odpustíte třeba k tryskám. Výše popsané důvody tečení bazénu a jejich možné opravy nejsou zdaleka všechny. Vždy záleží, jak je bazén postavený, v jakém terénu je osazený. Při detekci a opravě tekoucího bazénu je potřeba dobře přemýšlet, ať nekopete zbytečně.

I zde platí, že kvalitní zboží vám vrátí vložené finance i úsilí. Mít to nejlepší, co bychom si přáli a současně od jedné firmy, není jen sen. Své o tom ví ve firmě https://bazeny-desjoyaux.com/ , která vám právě takový snový bazén na klíč dokáže zajistit a vy už se můžete nebojácně těšit na ty horké letní dny strávené u modré vody vašeho bazénu, s dobrým drinkem a svou rodinou.

Fotografie