Články & návody

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková posuvná okna Havířov a okolí.

Zámkař Jan Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

Dokurzu.cz - Rekvalifikační kurzy a školení Brno.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno a okolí.

Karissa Corp SE - sádrokartonářské práce Brno a okolí.

NS Nábytek - vestavěné skříně na míru.

Otevreniauta.cz - nouzové otevírání aut v Brně.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečení domu Brno systémem Jablotron.

INVIDA - nábytek na míru Praha, České Budějovice a okolí.

Fabiony: Nenápadný doplněk, který zvýrazní interiér

Možná teď přemýšlíte, co to fabion vůbec je a k čemu zrovna vám může být dobrý. Jedná se o oblý zdobný přechod mezi stropem a stěnou, který od svého renesančního a barokního počátku býval vždy vyplněn rákosem, případně šlo o dřevo, které je oblíbené i dnes. Povrch je pak nanesen omítkou a barvou, v případě dřeva může jít již pouze o barvu.

Fabiony jako estetický prvek

Laicky lze říci, že fabion je zdobné vyplnění stropních rohů. Jelikož má svůj počátek již s přečančanou renesancí a barokem, kdy byly fabiony opravdu hojně užívané, lze fabion charakterizovat jako množství kudrlinek a estetických záhybů na rohové liště. Krom rákosu a dřeva lze výrobu fabionů nahrazovat i polystyrenem, který však nemá tak dlouhou životnost jako bytelné dřevo. Navíc polystyren se nesnese s některým druhem barev, které ho mohou zcela deformovat až do jeho rozpuštění se.

Renesance fabionů

Dnes se fabiony těší své renesance zejména s návratem módy starožitného nábytku a s módou spojení starožitného a zcela strohého, moderního. Případně se s oblibou kombinuje starožitný nábytek z dob Ludvíka s ryze retro nábytkem šedesátých let minulého století. K vyzdobení jinak strohých zdí pak slouží právě fabiony, které nemusí být vždy stejné barvy jako zbylá výmalba zdi. Právě naopak - jsou oblíbené kombinace barevných zdí s bílými fabiony, které jsou ostatně velmi oblíbené i v Americe, kde se mnoho domácností situuje do viktoriánské doby, z které ostatně i mnoho dobových domů přežilo i dodnes.

Výhoda x Nevýhoda

Fabiony jsou staronovým designovým prvkem, známým především ze zámků. Možná i proto ne každému dnes přijde fabion po chuti. Nicméně kryje nerovné rohy stropů a umístit je lze i do zbylých rohů místnosti, či dokonce k rohu země. Díky tomu orámujete celou místnost, které fabiony dodají důraz a jasné tvarové rozdělení. Tyto skutečnosti hrají ve prospěch renesance fabionů, tak jako jejich nízká pořizovací cena v případě polystyrenových alternativ. Ty ze dřeva jsou pak v daleko odlišné cenové kategorii.