Články & návody

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková posuvná okna Havířov a okolí.

Zámkař Jan Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

Dokurzu.cz - Rekvalifikační kurzy a školení Brno.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno a okolí.

Karissa Corp SE - sádrokartonářské práce Brno a okolí.

NS Nábytek - vestavěné skříně na míru.

Otevreniauta.cz - nouzové otevírání aut v Brně.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečení domu Brno systémem Jablotron.

INVIDA - nábytek na míru Praha, České Budějovice a okolí.

Koberce hlásí svůj návrat. Znáte jejich výhody?

Ačkoliv záplava novinek mezi podlahovými krytinami odsunula koberce poněkud stranou zájmu, stále se koberce udržují na žebříčku oblíbenosti na dobré pozici. Důvodem je především jejich příjemná měkkost, teplo a rovněž pokládka je stejně snadná, jako třeba u palubek nebo plovoucí podlahy.

Koberce jsou tkány z nejrůznějších vláken a vývoj pokročil i z hlediska zdravého bydlení a ekologie. Kobercům se dlouho neprávem přisuzovalo, že poskytují azyl roztočům, což je podle lékařů nevhodné zvláště pro alergiky. V tomto duchu se osobám trpícím alergiemi doporučovaly tvrdé podlahové krytiny, které jdou snadno setřít.
Moderní výzkum ale koberce rehabilitoval zjištěním, že pokud se tvrdé krytiny pravidelně nestírají, stává se rozvířený prach pro alergiky mnohem horší zátěží. Koberce naopak vážou prach na sebe, takže je stačí jednou až dvakrát do týdne vysát. Většina renomovaných výrobců nechává své koberce s ohledem na zdravotní nezávadnost certifikovat. Příslušný atest se pozná podle etikety „Vhodné pro alergiky“. 

Hlavním trumfem koberců je příjemné teplo od nohou a velmi měkký povrch. Měkkost závisí především na délce vlasu, tedy vláken na svrchní straně. Čím delší vlas, tím měkčí povrch, ale zároveň i náročnější údržba.
Dalším plusem je ohromná designová rozmanitost, týkající se nejen barev a vzorů, ale i typů a délek vlasu, případně kombinací obojího.

Jak se pozná kvalita?

Existují typické znaky, které i laikovi pomohou rozpoznat kvalitu koberce na první pohled. Koberce jsou podle odolnosti rozděleny do skupin zatížitelnosti. Dobří výrobci uvádějí z rubové strany pomocí symbolů a upozornění, o jaký typ užitné vrstvy se jedná, pro jaké použití je koberec vhodný. V případě drahých koberců se vyplatí požádat o radu zkušeného prodavače nebo bytového architekta.

Pokládka

Nejprve je třeba pečlivě změřit rozměry místnosti. Měřte celkovou délku ve všech směrech, to znamená včetně průchodů a výklenků. K šířce i délce přidejte vždy asi 20 cm jako rezervu na křivé nebo nerovnoběžné stěny.
Největším problémem je asi rozmotat čtyřmetrovou roli koberce v místnosti o délce 3,80 cm. Tipem může být rozmotání jen provizorně a pak jej zahnout zhruba o čtvrtinu. Získáte tak šikovný obdélník, který se vejde na podlahu a dá se umístit do počátečního rohu. Až bude perfektně sedět, můžete rozložit zbytek.
Aby koberec dobře ležel, můžete použít speciální lepidlo na koberce nebo tzv. fixace, což jsou slabá lepidla, díky nimž koberec také drží, ale dá se v případě potřeby strhnout.