Články & návody

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková posuvná okna Havířov a okolí.

Zámkař Jan Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

Dokurzu.cz - Rekvalifikační kurzy a školení Brno.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno a okolí.

Karissa Corp SE - sádrokartonářské práce Brno a okolí.

NS Nábytek - vestavěné skříně na míru.

Otevreniauta.cz - nouzové otevírání aut v Brně.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečení domu Brno systémem Jablotron.

INVIDA - nábytek na míru Praha, České Budějovice a okolí.

Jakým chybám se vyhnout při podzimním řezu ovocných stromů

Většinou se řez provádí v zimě (jádroviny - jalbko, hruška, mišpule) a na jaře, před tím než začnou růst nové listy. Někdy se prořezávání stromů provádí zase po odkvětu nebo i před květem popřípadě po plodu (peckoviny – meruňky, třešně). Ale ovocné stromy a taky některé okrasné keře potřebují stříhat naopak na podzim. Vhodné je takové načasování především pro starší stromy, kde odstraňujeme odumřelé a suché nebo nemocné větve. U mladých ovocných stromků stačí pouze větve zkrátit.

Proč se vlastně stromy prořezávají?

Prořezávání stromů se dělá proto, aby se jim odlehčilo a měly tak více síly na tvorbu pupenů a pro růst a vybarvení plodů. Strom se celkově omladí a zbavíte ho zárodků nemocí. Některé stromy by dokonce bez podzimního střihu mohly uhynout.

Které ovocné stromy se prořezávají právě na podzim?

Na podzim je nejvhodnější prořezat hlavně peckoviny jako je višeň, slivoň, meruňka, třešeň nebo broskvoň. Ty totiž do kořenů natahují zpět potřebnou mízu, a pokud by se nezastřihly a a neošetřily, tak by nemusely jaro v kondici zvládnout.

Jakým chybám se při ořezu vyhnout?

Každoročně můžete na zahradách kolem vidět mnoho špatně prořezaných stromků. Někteří zahrádkáři je řežou moc, takže na nich pak nemůže ani nic pořádného vyrůst. Jiní zase málo, takže plodů mají sice dost, ale jejich chuť není nijak ohromující. Pokud stromy nebudeme pravidelně stříhat, plodonosný obrost se přestěhuje na konec letorostů a zkrátíme tak jejich životnost.

Rozhodně se ale řiďte následujícími třemi radami:

  1. Na podzim neprořezávejte jiné ovocné stromy než peckoviny. Každý strom má svou roční dobu, kdy je ideální ho prořezat. Například jabloně a hrušně se prořezávají po Novém roce až v brzkém jaru jen nesmí být velký mráz, kdy větve zkřehnou a mohly by se poškodit.
  2. Neprořezávejte stromy příliš radikálně, mohly byste je oslabit tak, že by nezvládly přežít mráz.
  3. K podzimnímu řezu stromů nepoužívejte motorovou pilu a ani jiné stroje. Mohly by způsobit příliš hluboké řezy a ještě k tomu v nevhodném úhlu. Mnohem lepší je použít pilku nebo zahradní nůžky.

Fotografie