Články & návody

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková posuvná okna Havířov a okolí.

Zámkař Jan Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

Dokurzu.cz - Rekvalifikační kurzy a školení Brno.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno a okolí.

Karissa Corp SE - sádrokartonářské práce Brno a okolí.

NS Nábytek - vestavěné skříně na míru.

Otevreniauta.cz - nouzové otevírání aut v Brně.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečení domu Brno systémem Jablotron.

INVIDA - nábytek na míru Praha, České Budějovice a okolí.

Jak bydlet ve svém podstatně levněji? Postavte si dům svépomocí!

Rádi byste měli vlastní rodinný dům, ale nemůžete si dovolit „stavět na klíč“? Ceny katalogových domů nejsou nejnižší, ale stavbou svépomocí ušetříte podstatnou část nákladů. V posledních letech se do realizace bydlení tímto způsobem pouští tisíce rodin ročně a celkový počet se meziročně zvyšuje o desítky procent.

V České republice přibývá domů, které si lidé postavili sami. Veškeré potřebné informace lze nalézt na internetu – komunitní servery a specializované portály obsahují detailní návody a často i praktické videonávody. Pro šikovného kutila tak není stavba svépomocí nepřekonatelným problémem. Stavebníkům hrají do karet i nové technologie a široká nabídka kvalitních stavebních materiálů, které ještě relativně nedávno k mání nebyly. V podstatě stačí navštívit levné stavebniny a nakoupit vše od A do Z.

Konkrétní výše úspory závisí na různých faktorech. V prvé řadě jde o to, kolik práce zvládne stavebník svépomocí. Některé úzce specializované práce (např. elektrikářského charakteru) Češi přeci jen nechávají na profesionálech. Problém naopak nepředstavuje stavba základové desky, obvodového a vnitřního nosného zdiva. V konečném součtu lze ušetřit i více než polovinu nákladů. V závislosti na rozsahu stavby třeba milion korun. Podstatnou roli logicky hraje cena stavebního materiálu.

A jaké typy rodinných domů se v České republice staví nejvíce? Prim hrají bungalovy a dvoupatrové domy se zastavěnou plochou do 150 metrů čtverečních. Průměrná doba potřebná pro dokončení stavby jsou dva roky.

Fotografie