Články & návody

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková posuvná okna Havířov a okolí.

Zámkař Jan Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

Dokurzu.cz - Rekvalifikační kurzy a školení Brno.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno a okolí.

Karissa Corp SE - sádrokartonářské práce Brno a okolí.

NS Nábytek - vestavěné skříně na míru.

Otevreniauta.cz - nouzové otevírání aut v Brně.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečení domu Brno systémem Jablotron.

INVIDA - nábytek na míru Praha, České Budějovice a okolí.

Jak zařídit kuchyni pro seniora?

Nikdo nemládneme a současně s věkem se mění i naše potřeby. Věci musejí sloužit nám, a ne my jim a to, co nám perfektně sloužilo a stačilo před dvaceti lety, už může být dnes nedostačující, obtížné anebo zbytečné.

Kuchyně vždy byla a stále je centrem dění v každé domácnosti. Odehrávají se zde příjemné rodinné akce, a probírají méně radostné rodinné záležitosti. V nedávné minulosti se v kuchyni i spávalo, protože k původnímu vybavení patřila velká pec nebo kamna, na kterých se dalo spát, ale hlavně se v zimě používala k vytápění hlavní místnosti.

Pokud je s kuchyní spojená jídelna, pak zde i dnes tráví celá rodina spoustu času. Ale náš život se rychle mění, a když se naše děti odstěhují, už není potřeba několikrát denně připravovat v kuchyni jídlo a trávit v ní tolik času jako dříve. Nicméně kuchyně je stále potřeba, a měla by být uzpůsobená našim potřebám a možnostem. Bezpečnost především.

Při zařizování kuchyně pro seniory je dobré nechat si zařídit kuchyň na míru u renomované firmy. Odborně poradí, najdou řešení pro konkrétní prostor a při navrhování kuchyně zohlední zdravotní stav a potřeby klienta v současnosti i s výhledem do budoucnosti. Při zařizování kuchyně pro seniory musíme dát přednost bezpečnosti, jednoduchosti, snadné dostupnosti a funkčnosti před designem. Což ovšem neznamená, že nová kuchyně nebude vypadat hezky.

S přibývajícím věkem se u každého z nás zhoršuje především koordinace pohybů, rovnováha a motorika. Navíc nové technologie často budí u seniorů hrůzu, protože digitální svět a moderní ovládací prvky například u spotřebičů se jim mohou zdát příliš složitými. Starší lidé se musí ve své kuchyni cítit bezpečně, a hlavně se v ní chtějí obejít bez cizí pomoci.

Důležité změny

Největší změnou v kuchyni pro seniory zaznamená zmenšení přechodového prostoru uvnitř pomyslného trojúhelníku mezi kuchyňskou linkou, lednicí a sporákem. Starší lidé by měli mít vše přehledně po ruce a mezi těmito zónami by neměla být žádná překážka. S tím souvisí i výběr vhodné podlahové krytiny, která neklouže, hlavně žádné koberečky, prahy, schodky či jiné překážky. Samozřejmostí je snadná údržba podlahy.
Kde bychom však neměli šetřit místem je pracovní plocha. Vyhovující pracovní plochu zajistí kuchyňská linka vyrobená na zakázku přesně podle potřeb konkrétního klienta (seniora). Funkční pracovní plocha kuchyňské linky by měla být ve správné výšce. Pokrčené ruce v loktech by se měly při poměření výšky nacházet ve vzdálenosti mezi 10 až 15 centimetrů od pracovní desky. Jak zařídit vhodnou kuchyň pro seniory s kuchyňskou linkou na míru ochotně poradí ve firmě Kuchyně IN v Jihlavě. Nejlepší je zajet se naživo inspirovat do jejich studia, a v případě zájmu si nechte vytvořit 3D návrh vaší budoucí kuchyně.

Moderní není vždy užitečné

Jak už bylo zmíněno, starší generace vyrůstala bez současných moderních spotřebičů, proto je třeba dobře zvážit, které jsou do jejich nové kuchyně vhodné. Moderní technologie, které nám mladším dokáží usnadnit život, mohou starším generacím život trochu zkomplikovat. Vhodné jsou spotřebiče, které senioři znají, a nahradit například dříve využívaný plynový sporák deskou a troubou, které je možné oddělit a vhodněji umístit v prostoru. Vhodné jsou základní funkce, jako je budík, nebo časovač, protože spotřebiče se po určité době samy vypnou. Dobrou službu také udělá seniorům myčka nádobí.

Vše na dosah ruky

Vše by mělo být pohodlně v dosahu. Ukládání věcí do horních skříněk není pro starší osoby se špatnou hybností zrovna ideální řešení. Hrníčky, talíře, sklenice, hrnce - to vše by mělo být umístěno nejlépe ve spodních skříních ve výsuvném systému, který umožňuje přehledné uspořádání. Pro snadnější manipulaci s nádobím a případný odpočinek při vaření se může hodit menší židle na sednutí.

Nesmíme opomenout vstup do kuchyně. Ideální jsou posuvné dveře, které nemají práh anebo vůbec žádné dveře. Samozřejmostí je širší vstup do kuchyně, protože nejeden senior potřebuje ke své chůzi chodítko, případně používá hůlku nebo berle.

Vytvořit si ve své domácnosti příjemné prostředí je jistě cílem každého z nás a kuchyně je nedílnou a velmi důležitou součástí domácnosti. Tak proč si neudělat radost a nepořídit si kuchyni vytvořenou na míru kompletně se vším, co k ní patří - včetně kuchyňské linky na zakázku. Vždyť vaření je radost v každém věku.

Fotografie