Články & návody

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková posuvná okna Havířov a okolí.

Zámkař Jan Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

Dokurzu.cz - Rekvalifikační kurzy a školení Brno.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno a okolí.

Karissa Corp SE - sádrokartonářské práce Brno a okolí.

NS Nábytek - vestavěné skříně na míru.

Otevreniauta.cz - nouzové otevírání aut v Brně.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečení domu Brno systémem Jablotron.

INVIDA - nábytek na míru Praha, České Budějovice a okolí.

Snižte tepelné ztráty. A navíc s dotací

Kudy vám utíká teplo?

Staré domy nejsou už tak kvalitní a leckterými místy z nich utíká teplo. Nemusí jít přitom o žádné viditelné mezery pode dveřmi a mezi okny. Teplo, které je dnes tak drahé (protože ceny energií jsou nebývale vysoko) může utíkat nejen skrze stará okna, ale i přes nekvalitní fasádu (protože starý dům často není zateplený). Stejně tak teplo mizí skrze strop a vzápětí skrze střechu. Uniká i podlahou a v neposlední řadě také vchodovými dveřmi.

Co vyměnit nejdřív?

Úplně ideální by bylo vyměnit všechny staré části domu a zateplit ty stávající. To je logické. Jenže tak rozsáhlá rekonstrukce není vůbec levná, a tak lidé obvykle přemýšlejí, čemu dát přednost a co je důležitější. Mají spíš zateplit fasádu nebo vyměnit okna? Je potřeba měnit vchodové dveře? A co se studenou podlahou? Výběr není snadný a záleží především na vás, kde začnete.

Pokud si nejste jistí, kudy teplo utíká nejvíc, je výhodné pozvat si odborníka s termokamerou, který přesně odhalí, jak na tom vaše nemovitost je.

Zkuste dotaci

I když rekonstrukce ani výměna jednotlivých součástí stavby nejsou levné, je tu šance, jak můžete dost ušetřit. A tou je získání státní dotace. Průběžně jsou v běhu různé dotační programy, a když se vyčerpá částka určená pro jeden z nich, velmi brzy je spuštěn další.

Úplnou klasikou je program Zelená úsporám nebo Nová zelená úsporám, kdy jsou dotace až do výše 205 000 korun udělovány na výměnu zdrojů tepla a energie – tedy na instalaci solárních a fotovoltaických panelů a na koupi tepelných čerpadel.

Nyní je v běhu i program nazvaný Nová zelená úsporám light, který nabízí právě příspěvky na výměnu výše zmíněných součástí domů, kterými nejčastěji uniká teplo z našich domovů.

Až 150 000 Kč dotace

Pokud se tedy právě rozhodujete, co si doma zvelebíte, co zrekonstruujete a kterou část svého domu obnovíte, máte skvělou šanci ušetřit a vyměnit toho víc než jste původně plánovali – stát vám totiž nabízí dotaci až do výše 150 000 korun, a to na všechny výše zmíněné výměny a úpravy, které zajistí lepší udržení tepla uvnitř domu.

Pro získání dotace samozřejmě musíte splnit předepsané podmínky, nesmíte ji využít na nic jiného než je požadováno a musíte doložit svou investici. Není to snadné, ale za tu námahu to rozhodně stojí.

Kvalitnější bydlení

Nakonec je celkem jedno, jestli se vám podařilo získat dotaci nebo ne – podstatné je, že díky rekonstrukci se výrazně zlepší kvalita vašeho bydlení. Ušetříte za topení, sníží se vám náklady na energie, bude vám doma příjemněji a budete mít dobrý pocit z nových změn, které váš domov doznal.

Přečtěte si u nás také Jak bydlet ve svém podstatně levněji? Postavte si dům svépomocí! Nebo se rozhodněte, zda Klimatizační jednotku, nebo tepelné čerpadlo?

Fotografie