Články & návody

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková posuvná okna Havířov a okolí.

Zámkař Jan Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

Dokurzu.cz - Rekvalifikační kurzy a školení Brno.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno a okolí.

Karissa Corp SE - sádrokartonářské práce Brno a okolí.

NS Nábytek - vestavěné skříně na míru.

Otevreniauta.cz - nouzové otevírání aut v Brně.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečení domu Brno systémem Jablotron.

INVIDA - nábytek na míru Praha, České Budějovice a okolí.

Jak ochránit kočku před klíšťaty?

Jestliže jste hrdým majitelem kočky, s odcházející zimou Vás zajímá, jak svoji kočku ochránit co nejlépe před klíšťaty. Klíšťata dovedou přenést na zvíře i na člověka nebezpečná onemocnění. Je možné nechat svého mazlíčka naočkovat proti lymské borelióze, to však nemusí pomoci jako antiparazitikum. Proto je vhodné soustředit se už na prevenci.

Na trhu najdeme spoustu možností ochrany před klíšťaty, jedná se o obojky, pipety, spreje i tablety. Všechny jsou vyrobeny na jiném principu fungování, některé působí na přisáté klíště, jiné odpudí klíště již na srsti zvířete. Velmi účinné jsou antiparazitní obojky pro kočky, mají účinnost až 8 měsíců. Jejich účinná látka se uvolní do kůže a ochraňuje povrch těla. Kočky se mohou nakazit kontaktem s jinými zvířaty, je proto dobré, aby byly chráněné stále. Antiparazitních obojků je mnoho druhů, mohou obsahovat velmi silnou směs látek, které působí postupně, ještě před přisátím klíštěte. Může například působit hot foot efektem, díky němuž klíště nevydrží na kůži.

Spot-on preparáty jsou ve formě pipety, jenž aplikujete na kůži kočky, a mají účinnost asi měsíc. Chrání před mnoha druhy parazitů. Obsahují látky, které napadnou nervový systém klíštěte. Roztok je nutné nakapat na místo, které si kočka sama neolízne. Je možné vybrat si přípravek, který bude účinný také na blechy, a další hmyz a parazity.

Pokud si nejste jisti výběrem ochrany před klíšťaty, přijďte se poradit do naší veterinární ambulance. Probereme s Vámi všechny možnosti, jak nechat kočku volně na zahradě, či na dvorku a přitom být v klidu, že bude i nadále zdravá. Pokud jde o aplikaci ochranných látek, můžeme ji s Vámi projít, abyste měli jistotu, že došlo ke správnému použití výrobků. A Vy se pak můžete směle vydat s kočkou přímo cestou od nás na zahradu bez obav.

Jaký je vliv prostředí na výskyt klíšťat?

Proti klíšťatům můžete udělat mnoho, ale měli byste také zvážit, kde se vaše kočka pohybuje. Klíšťata se často vyskytují v dlouhé trávě na zahradě, v lesích, na loukách, ale třeba i v parcích. Zvažte, zda by nebylo vhodné omezit přístup kočky k těmto prostředím, zvláště v období, kdy je aktivita klíšťat nejvyšší.

Přírodní prostředky jako doplněk ochrany

Kromě antiparazitárních obojků a pipet existují i přírodní prostředky, které mohou pomoci ochránit vaši kočku před klíšťaty. Oleje z citronely, eukalyptu nebo levandule mohou být použity na ošetření srsti kočky. Tyto vůně odstrašují klíšťata a mohou být užitečným doplňkem k tradičním metodám ochrany. Kočce se jejich aplikace možná zamlouvat nebude, ale musí to chvíli vydržet - protože její zdraví je důležitější.

Pravidelná kontrola a očkování

Pravidelná kontrola srsti vaší kočky může být klíčovým prvkem v prevenci. Pravidelně pročesávejte srst a hledejte možná přisátá klíšťata. Čím dříve jsou odstraněna, tím menší je riziko přenosu nemocí. Pokud máte podezření, že kočka od klíštěte onemocněla (což se skutečně může stát), neváhejte navštívit veterináře.

Důležité je také udržovat aktuální očkování vaší kočky. Některé nemoci přenášené klíšťaty, jako je lymská borelióza, mohou být zákeřné a mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Proti některým naštěstí existuje očkování.

Shrnutí

Ochrana vaší kočky před klíšťaty je důležitá pro její zdraví a pohodu. Výběr vhodného způsobu ochrany a prevence závisí na vašich individuálních potřebách a životním prostředí, ve kterém se vaše kočka pohybuje. Pamatujte na pravidelnou kontrolu a očkování a neváhejte konzultovat s veterinářem, jak nejlépe ochránit vašeho mazlíčka před klíšťaty. S pečlivým přístupem a správnými opatřeními můžete zajistit, aby vaše kočka mohla bezpečně a bezstarostně užívat venkovní prostředí.

Přečtěte si také Jaký nábytek zvolit pro dětský pokoj? nebo Štěňátko váš domov promění v psí boudu.

Fotografie