Články & návody

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková posuvná okna Havířov a okolí.

Zámkař Jan Hanák - zámečnické práce Brno a okolí.

Dokurzu.cz - Rekvalifikační kurzy a školení Brno.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno a okolí.

Karissa Corp SE - sádrokartonářské práce Brno a okolí.

NS Nábytek - vestavěné skříně na míru.

Otevreniauta.cz - nouzové otevírání aut v Brně.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečení domu Brno systémem Jablotron.

INVIDA - nábytek na míru Praha, České Budějovice a okolí.

Pojištění nemovitosti VS pojištění domácnosti

Srovnávače

V dnešní internetové době je pojišťování nemovitostí mnohem snazší než kdy dřív. Nemusíte osobně obcházet pojišťovny, ptát se na jejich podmínky a ceny, vše si zapisovat a pak to doma pracně porovnávat. Vše je dostupné online. A abyste nemuseli studovat stránky jednotlivých institucí, tak je to ještě o dost jednodušší – existují různé srovnavače pojištění, kde před sebou uvidíte přehlednou a srozumitelnou tabulkou se všemi dostupnými daty, podle níž se rozhodnete, u které pojišťovny a na co přesně se chcete pojistit. A nejde samozřejmě jen o pojištění majetku – srovnavače vám předloží všechny dostupné typy pojistek, z nichž si můžete vybírat a porovnávat.

Pojištění nemovitosti

Základním krokem by mělo být pojištění nemovitosti. A to se týká nejen domů, ale i bytů. Pojištění nemovitosti se totiž vztahuje na stavbu jako takovou a na všechny její součástí, které jsou s ní pevně spjaty – tedy například na stěny, stropy, podlahy, střechu, podkroví a tak dále. Pokud dojde k poškození těchto součástí stavby (ať už za to bude moci vandal nebo neopatrný soused, který vás vytopí, případně dojde k požáru), škody pokrývá tento typ pojištění.

Pojištění domácnosti

Při sjednávání pojistky byste ale měli myslet i na pojištění domácnosti. To totiž není totožné s pojištěním nemovitosti, což je pro mnoho lidí matoucí. Pokrývá škody na vybavení vaší domácnosti, na spotřebičích, nábytku a všech zařízeních, které doma máte. Může v něm být zahrnuto třeba i pojištění skel. Zkrátka – poškodí-li se něco uvnitř domácnosti, co není pevně spjato se stavbou, hradí se to z této pojistky.

Úplná jistota

Z výše uvedeného plyne, že pokud chcete mít úplnou jistotu, že v krizovém případě vám pojišťovna pomůže a uhradí vzniklé škody, měli byste si ihned při nastěhování sjednat oba typy těchto pojistek. Pak jsou tu i různá připojištění, která můžete mít, ale nemusíte. A stejně tak existují různé varianty pojistek. Nabídka každé pojišťovny je jiná, ale obvykle platí, že jsou na výběr tři formy pojištění nemovitosti – ta první je nejlevnější a pokrývá jen základní druhy škod; pak je tu středně drahé a středně obsáhlé pojištění; a nakonec existuje varianta, která pokryje všechny myslitelné škody, ale ta je také nejdražší.

Pečlivě vybírejte

Při sjednávání pojištění nemovitosti se vyplatí hodně se rozmýšlet a nedělat zbrklá rozhodnutí. Nejvyšší cena nemusí nutně znamenat nejvyšší ochranu v případě pojistné události. Leckdo naopak usoudí, že nejobyčejnější pojištění mu bude bohatě postačovat. Pojišťovny navíc někdy poskytují i různé slevy – pokud máte například bezpečnostní dveře a tak dále.

Stejně tak se vyplatí průběžně sledovat ceny pojištění a nedržet se zarputile jedné pojišťovny třeba deset let. Pokud zjistíte, že jinde je pojištění výhodnější, můžete jednoduše podat výpověď a po určité výpovědní době (zpravidla jeden až dva měsíce) můžete přejít jinam.

Přečtěte si také Jak funguje majetkové pojištění a proč je vhodné ho mít? nebo Granitové dřezy Schock a jejich novinky pro rok 2023.

Fotografie